makeup-trendy.pl

Blog tematyczny lifestyle dla kobiet

LifestylePoradnik

Jakie są najczęściej występujące choroby tarczycy?

Jakie są najczęściej występujące choroby tarczycy?

Choroby tarczycy z roku na rok coraz bardziej przybliżają się do miana jednej z niechlubnych chorób cywilizacyjnych. Zaburzenia pracy w obrębie tego narządu stanowi bowiem jedno z najczęściej rozpoznawalnych schorzeń. Szacuje się, że około 20% całej populacji zmaga się z problemem nieprawidłowo funkcjonującej tarczycy.

Czym jest tarczyca?

Gruczoł tarczycowy, potocznie zwany tarczycą, położony jest w dolnej części szyi tuż przed tchawicą. Ten niewielki narząd pełni w organizmie bardzo ważną funkcję. Jest on odpowiedzialny za produkcję hormonów, które regulują przemianę materii w tkankach i narządach.

Chora tarczyca objawy

Lista objawów tarczycy jest całkiem długa. Symptomy mogą wskazywać na wiele innych chorób, dlatego najlepszym sposobem na rozpoznanie nieprawidłowości w obrębie tego narządu jest wykonanie okresowych badań z określeniem poziomu poszczególnych hormonów. Do typowych objawów, które towarzyszą osobom z chorą tarczycą jest ciągłe uczucie zmęczenia, senność, depresja, zwiększenie masy ciała bez zmiany diety, niskie ciśnienie, sucha i matowa skóra, wypadające włosy, rozdwajające się paznokcie, stany lękowe oraz zaburzenia pamięci i koncentracji.

Najczęściej występujące choroby tarczycy

Szacuje się, że na zaburzenia w obrębie gruczołu tarczycowego cierpi około 20% całej populacji. Przy nieprawidłowościach tarczycy lekarz zwykle wskazuje na jej nadczynność lub niedoczynność. W niektórych przypadkach może dojść do namnożenia się patologicznych komórek w obrębie tarczycy. Mogą one przekształcić się w nowotwór.

Niedoczynność tarczycy

Niedoczynność tarczycy to zaburzenie, które polega na zbyt małej produkcji hormonów tarczycowych. Trudno jednoznacznie określić przyczynę zbyt niskiego stężenia hormonów w stosunku do potrzeb organizmu. Taki stan może być efektem uszkodzenia gruczołu tarczycy lub zmniejszonej stymulacji przysadki mózgowej.

Nadczynność tarczycy

Nadczynność tarczycy jest chorobą, w której gruczoł tarczycowy produkuje zbyt dużą ilość hormonów w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Funkcjonowanie tarczycy pozostaje w ścisłej korelacji z pracą przysadek mózgowych. W momencie zbyt dużego stężenia hormonów tarczycowych, przysadka mózgowa powoduje zmniejszenie uwalniania TSH. Taki stan określany jest mianem ujemnego stężenia zwrotnego.

Jak leczyć chorą tarczycę?

Objawy chorej tarczycy mogą być naprawdę rozmaite. Biorąc pod uwagę fakt, że nieprawidłowości w obrębie tego narządu stanowią ogromną część chorób, z jakimi zmaga się współczesne społeczeństwo, należy pamiętać o regularnym wykonywaniu badań kontrolnych określających poziom hormonów tarczycowych. Jeśli stężenie któregoś z hormonów okaże się wyjść poza normę, konieczna będzie konsultacja z lekarzem endokrynologiem, który dobierze odpowiednie leki i sposób leczenia.

W jaki sposób chora tarczyca wpływa na funkcjonowanie organizmu?

Zaburzenia pracy gruczołu tarczycowego wpływa niekorzystnie na pracę całego organizmu. Chora tarczyca objawia się nie tylko w naszym samopoczuciu, ale także w wyglądzie. Osoby z chorą tarczycą często przybierają na masie bez względu na stosowane diety, ich włosy i skóra stają się matowe, często pojawia się wytrzeszcz oczu. Ponadto, zaburzenia tarczycy mogą mieć bezpośredni związek z niektórymi chorobami psychicznymi, takimi jak depresja, nerwica czy stany lękowe.

KREATORKASZCZESCIA

Udostępnij