makeup-trendy.pl

Blog tematyczny lifestyle dla kobiet

KobietaMakijaż i Pielęgnacja

Jak wyczyścić srebrną biżuterię szybko i skutecznie?

Jak wyczyścić srebrną biżuterię szybko i skutecznie?

Wiele kobiet ma srebrną biżuterię, która niestety z czasem ciemnieje. Srebro jest szlachetnym materiałem, a zarazem dość tanim, dlatego biżuteria wykonana ze srebra cieszy się dużą popularnością. Jak wyczyścić srebrną biżuterię? Czy trzeba użyć specjalnych środków, a może są domowe sposoby na przywrócenie blasku?

Dlaczego srebro ciemnieje?

Ciemnienie srebra jest normalnym procesem i nie trzeba się tym faktem przejmować. Dość często powtarzany jest mit o tym, że srebro ciemnieje na chorych osobach. Nie jest to prawda w żadnym wypadku. Najnormalniej w świecie ciemnienie srebra jest reakcją chemiczną. Gdy srebro ma kontakt z powietrzem i skórą, to powstaje siarczek srebra. W zależności od diety i sposobu życia srebro może ciemnieć wolniej lub szybciej. Jednak są sposoby, którymi w szybki i łatwy sposób można przywrócić blask biżuterii. Należy pamiętać, że biżuteria powinna być regularnie pastowana i czyszczona tak, jak to się robi w przypadku butów. Odpowiednia pielęgnacja pozwoli na zachowanie blasku na dłużej. O czym zatem warto pamiętać? Przede wszystkim do kąpieli czy na basen należy ściągać biżuterię. Także podczas treningu czy sprzątania nie powinno się jej nosić. W przypadku, gdy nie będzie noszona przez dłuższy czas, to należy umieścić ją w szkatułce lub pudełeczku szczelnie zamkniętym.

Czyszczenie biżuterii – jakich środków użyć?

Czyszczenie biżuterii nie jest trudne. Przede wszystkim należy dbać o biżuterię regularnie i czyścić ją ściereczką z mikrofibry nasączoną wodą z delikatnym mydłem. Taki zabieg usunie tłuszcz i zanieczyszczenia. Do delikatnych błyskotek nie powinno używać się szczoteczek, które mogłyby porysować lub zniszczyć biżuterię. Dostępne są różnego rodzaju preparaty do czyszczenia biżuterii, które doskonale usuwają nawet mocne zabrudzenia. Nie są to drogie środki, a na pewno skuteczne. Są jednak domowe sposoby, które także przynoszą dobre rezultaty. Na dnie miski należy położyć folię aluminiową matową stroną do góry i następnie wlać wodę z dużą ilością soli. Biżuterię wkłada się do takiego naczynia i czeka, aż nalot zacznie sam się odrywać. Zamiast soli można użyć także sodę oczyszczoną. Dobrym sposobem na wyczyszczenie biżuterii jest także wykonanie pasty z sody lub soli wymieszanej z wodą i wyczyszczenie delikatną szczoteczką srebrnych przedmiotów, ale takich, które są twardsze.

Jak wyczyścić biżuterię domowymi specyfikami?

Choć są dostępne skuteczne i niedrogie środki do czyszczenia biżuterii, to można także wykorzystać pastę do zębów, która znajduje się w każdym domu. Każdy rodzaj pasty można użyć. Wystarczy nałożyć odrobinę na ściereczkę i wytrzeć kolczyki, pierścionek czy łańcuszek. Już po paru chwilach będzie wyglądać jak nowy. Dość popularnym środkiem do czyszczenia srebra jest soda i ocet. Jest to mieszanka, która szybko poradzi sobie z trudnymi zabrudzeniami, a dodatkowo można wykorzystać ją do delikatniejszych przedmiotów. Jak przygotować taki roztwór? Wystarczy litr wody, łyżka octu i łyżka sody. Taką mieszankę należy wlać do naczynia i włożyć do niej biżuterię na około 20 minut. Po wyjęciu należy wszystko przepłukać w letniej bieżącej wodzie i delikatnie wytrzeć ściereczką.

Udostępnij