Dowiedz się, na czym polega skin flooding i kto powinien z niego skorzystać.
Moda na nawilżanie skóry twarzy
Trendy w pielęgnacji twarzy zmieniają się i jest to efekt wielu czynników. Po pierwsze zmianom ulega środowisko, w którym żyjemy: powietrze, żywność, stosowane kosmetyki. Po drugie, stale prowadzone badania naukowe pozwalają odkrywać nowe skuteczne sposoby na to, by walczyć z niedoskonałościami, ale też zaspokajać potrzeby cery. Aktualnie jednym z godnych uwagi trendów jest skin flooding, czyli wieloetapowe nawilżanie skóry. Skąd jego popularność? Przede wszystkim z tego, że coraz więcej osób zmaga się z mocno przesuszoną cerą. Bywa to efekt alergii i AZS, ale również intensywnego działania promieniu UV, przebywania w pomieszczeniach klimatyzowanych i tych z centralnym ogrzewaniem. Sucha skóra twarzy bardzo szybko wygląda na zmęczoną, starszą, brakuje jej jędrności, elastyczności i z łatwością pojawiają się na niej pierwsze zmarszczki.
Warto tu zaznaczyć, że sucha skóra może się również nadmiernie przetłuszczać. Gruczoły łojowe wzmagają produkcję sebum, gdy cera jest odwodniona i organizm chce jej przez to zapewnić dodatkową warstwę ochronną. Suchą skórę rozpoznasz zatem nie tylko po łuszczącym się naskórku, ale również po tym, że jest cienka, skłonna do podrażnień, swędzi, a po kontakcie z wodą pojawia się silne uczucie ściągnięcia.
Skin flooding krok po kroku
Zacznijmy od przybliżenia, na czym polega skin flooding? To seria zabiegów pielęgnacyjnych, które należy wykonywać co wieczór w ramach codziennej rutyny, a które to mają na celu głębokie nawilżenie skóry twarzy. Choć kosmetyki nawilżające są z nami nie od dziś, używamy nawilżających kremów, toników, maseczek, są to pojedyncze produkty, a w przypadku skin flooding kluczem jest „zalanie” skóry dużą ilością substancji o działaniu nawilżającym, na poziomie kilku poszczególnych warstw.
Moda na skin flooding bardzo szybko się rozprzestrzenia dzięki filmikom na Tik Toku czy rolkom na Instagramie. Możemy tam znaleźć rozbudowane w różnym stopniu wersje tego trendu, lecz podstawowa zakłada:
- Mycie twarzy – bez wycierania. Usuwając ręcznikiem wodę ze skóry, możesz ograniczyć późniejsze wchłanianie się substancji odżywczych. Do mycia wybierz żel lub inny produkt o neutralnym pH, by nie uszkodzić bariery hydrolipidowej naskórka. Możesz również po umyciu twarzy, zwilżyć ją tonikiem.
- Spryskiwanie – zwilż cerę delikatną mgiełką wody termalnej, hydrolatu lub innym produktem o działaniu nawilżającym.
- Serum nawilżające – ma lekką konsystencję, ale dużą zawartość kwasu hialuronowego i innych składników aktywnych.
- Krem nawilżający – jego zadaniem jest zbudowanie na powierzchni skóry ochronnej warstwy hydrolipidowej, która zatrzyma wilgoć wewnątrz, minimalizując jej odparowywanie.
Wśród bardziej złożonych wersji skin flooding znajdziemy również nawilżający krem pod oczy oraz naprzemienne stosowanie mgiełki z kremem i serum po kilka warstw.
Pamiętaj, że poza dobrymi kosmetykami, swoją cerę nawilżysz również, pijąc wodę. Odwodniona skóra często jest objawem odwodnionego organizmu, a picie wody dodatkowo pomoże ci wypłukać toksyny, co również nie będzie bez znaczenia dla kondycji cery.
Materiał oznaczony