makeup-trendy.pl

Blog tematyczny lifestyle dla kobiet

MakijażPoradnik

Czym jest atopowe zapalenie skóry i jak z nim walczyć?

Czym jest atopowe zapalenie skóry i jak z nim walczyć?

Atopowe zapalenie skóry jest przewlekłą chorobą, która może się zaostrzać w różnych momentach. Jest to schorzenie, które powinno być leczone, gdyż utrudnia codzienne funkcjonowanie, nie wygląda estetycznie i może prowadzić do wielu różnych powikłań. Jakie są objawy AZS?

Skóra atopowa – dlaczego dochodzi do zapalenia?

Atopowe zapalenie skóry nazwa się często egzemą lub AZS. W złagodzeniu jej przebiegu może pomóc odpowiednia pielęgnacja oraz poznanie przyczyn powstania tej choroby. Badania wskazują, że AZS może pojawiać się nie tylko u dorosłych, ale także u dzieci. Jakie są przyczyny tego stanu rzeczy? Przede wszystkim nie do końca jeszcze zostały zbadane powody, skąd się bierze AZS. Wiele badań wskazuje na to, iż choroba ma podłoże genetyczne, immunologiczne i środowiskowe. W przypadku przyczyn genetycznych dzieci bardzo rzadko są zdrowe, jeśli rodzice chorują na atopowe zapalenie skóry. Jeśli chodzi o czynniki środowiskowe, to w dużej mierze do tego schorzenia przyczyniają się alergeny i zakażenia. Także zanieczyszczenie środowiska oraz wilgotność powietrza mogą być powodem AZS. Stres, używanie niewłaściwych kosmetyków, zbyt wysoka lub niska temperatura oraz suchość skóry także mają decydujący wpływ na tę przypadłość.

Objawy AZS

Bardzo ciężko jest nie zauważyć objawów AZS, gdyż te są nie tylko widoczne, ale bardzo nieprzyjemne. Na skórze powstaje wysypka i świąd. Skóra mocno się przesusza i może powstać rumień. Skóra atopowa w dużym skrócie nie utrzymuje wody, dlatego walka z tą chorobą jest tak trudna i długa. Są także objawy, które na początku można przeoczyć, ale nie warto ich bagatelizować. Przede wszystkim czasami skóra swędzi podczas pocenia się lub rogowacieje. Może pojawić się rybia łuska oraz podwyższony poziom immunoglobuliny E-IgE. We wczesnych etapach rozwoju choroby może pojawić się zaćma oraz przebarwienia wokół oczu i na powiekach. Chorzy na AZS bardzo często są uczuleni na wełnę i nie tolerują wielu pokarmów. Warto zatem wszystkie te objawy kontrolować i w razie ich nawrotu skonsultować się natychmiast z lekarzem, który zleci diagnostykę i sprawdzi, jaka jest przyczyna takiego stanu rzeczy.
.

Skóra atopowa – jak leczyć?

Każda osoba cierpiąca na AZS powinna wiedzieć, że leczenie trwa bardzo długo i nie zawsze można całkowicie wyleczyć tę przypadłość. Najważniejsza jest profilaktyka i łagodzenie objawów. Bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry i stosowanie leków immunomodulujących. Dobre efekty można osiągnąć, zażywając leki przeciwhistaminowe oraz przeciwinfekcyjne. Oczywiście metodę leczenia dobiera lekarz, po wykonaniu odpowiednich badań. W leczeniu miejscowym bardzo dobre efekty można osiągnąć, stosując maści zawierające glikokortykosteroidy. Antybiotyki i leki przeciwwirusowe także łagodzą AZS. A co ze sterydami? Jest to leczenie, które przynosi niestety krótkotrwały efekt, dlatego taka metoda jest wybierana jedynie w wypadku, gdy inne zawodzą. Dostępne są różnego rodzaju balsamy i kremy, które przede wszystkim nawilżają skórę i przywracają jej naturalną florę bakteryjną.

FOTOMAXIMUM

Udostępnij