makeup-trendy.pl

Blog tematyczny lifestyle dla kobiet

Poradnik

Dobry krem na trądzik – czyli jaki?

Dobry krem na trądzik – czyli jaki?

Skóra trądzikowa wymaga szczególnej pielęgnacji. Z jednej strony należy pamiętać o jej dogłębnym oczyszczaniu, aby zapobiegać powstawaniu nowych zmian. Z drugiej niezwykle ważne jest używanie dobrego kremu na trądzik, który przyśpieszy regenerację naskórka i zapobiegnie nawrotom tego problemu. Jak wybrać dobry kosmetyk? Podpowiadamy.

Jakie składniki powinien zawierać krem na trądzik?

Najlepszy krem na trądzik powinien przede wszystkim zawierać substancje o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym i ograniczającym wydzielanie łoju. Musi działać również na zaskórniki zamknięte, które często występują w przebiegu trądziku. Wśród najczęściej stosowanych substancji wymienia się kwas salicylowy, który zmniejsza wielkość porów, wygładza naskórek i działa przeciwzapalnie. 

Z kolei kwas azelainowy zmniejsza łojotok, rozjaśnia blizny i przebarwienia, a także działa przeciwbakteryjnie wobec Propionbacterium acnes. Cynk ma zaś działanie wysuszające, dlatego stosowany jest w takich kosmetykach w niewielkich stężeniach. Dobry krem na trądzik może zawierać również siarkę, rezorcynę, retinol, pantenol, ceramidy, wodę termalną oraz kwas hialuronowy i inne substancje nawilżające.

Działanie kremu na trądzik – o czym mowa w praktyce?

Powstawanie trądziku związane jest przede wszystkim z nadmierną produkcją sebum i nieprawidłowym rogowaceniem naskórka – łój i martwe komórki skóry zapychają ujścia gruczołów łojowych w obrębie mieszków włosowych, co stwarza idealne warunki dla rozwoju beztlenowych bakterii Propionibacterium acnes, które przyczyniają się do rozwoju zmian zapalnych na skórze. Te czynniki są obecnie uważane za najważniejsze w procesie rozwoju trądziku. Dlatego dobry krem na trądzik powinien je uwzględniać w swoim działaniu.

Przede wszystkim hamuje on nadmierne wydzielanie sebum i normalizuje pracę gruczołów łojowych. Powinien także działać keratolitycznie, czyli rozpuszczać martwy naskórek. W dodatku najczęściej łagodzą one skórę, zmniejszają stany zapalne i redukują niepożądane zaczerwienienia. Ze względu na swoje składy ograniczają również powstawanie reaktywnych form tlenu, bowiem stres oksydacyjny sprzyja rozwoju trądziku.

Krem na trądzik – jaki wybrać?

Wybór kremu na trądzik może okazać się niełatwym zadaniem. Na rynku kosmetyków znajdziemy bardzo wiele różnych produktów, które różnią się zarówno składem, marką, sposobem stosowania, jak i wieloma innymi elementami. Przed zakupem kremu na trądzik warto udać się do dermatologa, by ustalić, czy dolegliwości, które nam towarzyszą, to rzeczywiście trądzik.

Szczególnie ważne jest to w przypadku osób dorosłych. Ustalenie przyczyn trądziku pomoże wybrać najodpowiedniejszy dla nas preparat. Na problemy z trądzikiem najlepiej jest sięgnąć po kilka różnych kremów. Stając przed dylematem wyboru kremu na trądzik, warto również zwrócić uwagę na to, by produkt, który wybieramy, był złożony jedynie z naturalnych składników i nie był testowany na zwierzętach. Dobrze jest dobierać produkty do swoich indywidualnych potrzeb.

Udostępnij