makeup-trendy.pl

Blog tematyczny lifestyle dla kobiet

LifestylePoradnik

Dlaczego pojawiają się zakwasy po treningu?

Dlaczego pojawiają się zakwasy po treningu?

Wiele osób cierpi na zakwasy po treningu. Jest to dość powszechny problem. Jednakże można sobie z nim poradzić. Warto dowiedzieć się o tym, w jaki sposób radzić sobie z bólem po treningu.

Powstawanie zakwasów

W przypadku, gdy chcemy skutecznie pozbyć się zakwasów, na początku warto zrozumieć mechanizm ich powstawania. Okazuje się, że jeszcze niedawno badacze uważali, że zakwasy są efektem powstawania oraz zalegania kwasu mlekowego, który znajduje się w tkance mięśniowej człowieka. Jednakże obecne badania wskazują, iż takowy kwas nie pozostanie w mięśniach dłużej niż przez 60 minut. Ponadto jest z nich wypłukiwany, a kolejno rozkładany przez naszą wątrobę. Dodatkowo zakwasy są opóźnioną bolesnością mięśni DOMS. Wszystko spowodowane jest przez mikrourazy mięśni, które spowodowane są nadmiernym wysiłkiem ludzkiego organizmu. Dodatkowo powstałe uszkodzenia nierzadko wywołują u nas stan zapalny, który może być już bardziej kłopotliwy. Okazuje się, że zakwasy to coś normalnego. Jest to po prostu sygnał do odbudowy mięśni, które w czasie wystąpienia zakwasów mogą się regenerować. Warto zaznaczyć, że najszybciej można nabawić się zakwasów poprzez zbyt intensywny trening siłowy. Zakwasy pojawiają się też po bieganiu, skakaniu na skakance czy innych ćwiczeniach fizycznych.

Ból po treningu

Istnieją sposoby, które pozwalają na walkę z zakwasami. Można ich skutecznie się pozbyć, zwłaszcza w dobie nowoczesnych technologii. Dobrym sposobem jest wzięcie prysznicu bądź kąpieli. W celu pozbycia się zakwasów dość skuteczna okazuje się gorąca kąpiel. Może ona skutecznie rozgrzać nasze mięśnie, a ponadto przyspiesza ich regenerowanie. Jeżeli chcemy zastosować prysznic, najlepiej jest puszczać raz zimną, a raz gorącą wodę. Tego typu zabieg wpłynie na to, że mięśnie poczują się zrelaksowane, a wszelka regeneracja będzie szybka. Jest tak, bowiem różnica temperatur wody podczas brania prysznica powinna rozszerzyć nasze naczynia krwionośne. Efektem tego jest to, że krew płynie szybciej do uszkodzonych tkanek. Dodatkowo można je solidnie ożywić. W ten sposób szybciej pozbędziemy się zakwasów z naszych mięśni.

Walka z zakwasami

W celu pozbycia się zakwasów bardzo przydatny okazuje się masaż. Jest on świetny zwłaszcza w przypadku, gdy chcemy rozluźnić spięte mięśnie. Dodatkowo ma działanie relaksujące dla naszego ciała. W czasie masażu dobrze pomyśleć o wmasowaniu maści, która jest rozgrzewająca. Można ją kupić w każdej aptece w przystępnej cenie. Dodatkowo do masażu śmiało można stosować roller bądź piłeczkę do masażu. Nierzadko wskazana jest też mata do akupresury. Jeżeli chcemy pozbyć się bólu po treningu, warto stosować zimne okłady. Do tego celu świetnie nadaje się ból bądź żele chłodzące. Innym ciekawym sposobem na walkę z zakwasami jest sauna. Jest to idealny sposób na przyspieszenie regeneracji mięśni. Można też znacząco zmniejszyć ból poprzez wizytę w saunie tradycyjnej. Podobno morsowanie także wpływa pozytywnie na ograniczenie bólu spowodowanego przez intensywny wysiłek fizyczny.

BIUROWAMODA

Udostępnij