Skóra, która ma skłonności do przetłuszczania się, a zarazem do występowania wyprysków jest trudnym przeciwnikiem. Bywa mało odporna na stres i zmiany hormonalne, a także na zmiany powiązane z czynnikami zewnętrznymi. Z tego powodu warto zwrócić szczególną uwagę na jej odpowiednią pielęgnację. Dobrze jest zacząć od samego początku, czyli oczyszczania. Jaki żel do mycia twarzy wybrać i czym kierować się przy jego wyborze? Podpowiadamy.
Jak wybrać dobry żel do mycia twarzy?
Tak jak każdym inny kosmetyk, żel do mycia twarzy powinnaś dobrać do potrzeb skóry. W przypadku cery suchej warto szukać produktu, który zawiera składniki nawilżające, jak na przykład kwas hialuronowy, glicerynę, ceramidy, witaminę E, ekstrakty i oleje roślinne. Daje to uczucie świeżości, wspomaga odbudowę warstwy hydrolipidowej, a także niweluje dyskomfort spowodowany twardą wodą. Z kolei żel do skóry mieszanej, tłustej bądź trądzikowej powinien wykazywać działanie głęboko oczyszczające.
Dobry produkt usuwa nadmiar sebum, zmniejsza zaskórniki, działa normalizująco, przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Uważajmy jednak na „agresywne” żele na bazie alkoholu – ich stosowanie może prowadzić do przesuszenia i podrażnienia tłustej skóry. Wybierajmy formuły, które nie dają takich skutków ubocznych i są łagodne dla skóry.
Na końcu są żele do skóry wrażliwej i alergicznej. Zawierają łagodne składniki oczyszczające, mają też działanie kojące i łagodzące. Mogą być z powodzeniem stosowane na okolicę oczu po demakijażu specjalnym płynem czy mleczkiem. Warto szukać w nich takich elementów jak ceramidy peptydy, bowiem nie dość, że oczyszczają to jeszcze nawadniają naskórek i sprawiają, że jest on odpowiednio napięty.
Jak prawidłowo oczyszczać skórę?
W przypadku prawidłowego oczyszczania skóry twarzy nie ma drogi na skróty. Dokładniejsze usunięcie toksyn, zanieczyszczeń i makijażu wymaga kilkuetapowego działania i zastosowania co najmniej 2-3 kosmetyków, w tym oczywiście żelu do mycia twarzy. Pierwszym etapem, którego nigdy nie należy pomijać jest usunięcie makijażu – najlepiej zastosować preparat do tego przeznaczony, na przykład dwufazowy płyn do demakijażu oczu, płyn micelarny czy mleczko. Pamiętajmy jednak, że taki produkt nie służy do usuwania mocnego makijażu, zwłaszcza z oczu.
Kolejnym etapem jest już użycie żelu do mycia twarzy – w połączeniu z wodą pozwoli nam pozbyć się ze skóry toksyn, zanieczyszczeń i resztek makijażu. Żel powinien być dobrany do potrzeb skóry – innego wymaga skóra trądzikowa, a innego wrażliwa czy sucha. Żel oczyszczający do twarzy można też bezpiecznie stosować na okolice oczu. Nałóż go czystymi, wilgotnymi dłońmi i rozprowadź kolistymi ruchami po całej twarzy, szyi i dekolcie, a następnie spłucz letnią wodą.
Finalnym etapem jest tonizacja skóry – to w zasadzie etap pośredni między oczyszczaniem a nałożeniem kremu. Tonik do twarzy przywraca skórze prawidłowe pH, dzięki czemu wzmacnia ją, nawilża i przygotowuje do przyjęcia składników aktywnych zawartych w nakładanych potem kosmetykach.