reklama

Niezbędnik wizażysty

Artykuł opublikowany w Make-Up Trendy nr.: WIOSNA 1/2014
28.08.2015

Światło i cień w makijażu


Budowanie trójwymiarowości twarzy jest jedną z kluczowych czynności podczas wykonywania makijażu profesjonalnego. Dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu zasad, którymi rządzi się technika światłocienia, wizażysta zyskuje możliwość poprawienia proporcji twarzy, podkreślenia jej rysów oraz ukrycia niedoskonałości, a to wszystko bez użycia skalpela! Odpowiednia technika, narzędzia oraz kosmetyki nie pozostają tutaj bez znaczenia – modelowanie twarzy to całokształt - sztuka, której opanowanie wymaga umiejętności, czasu oraz wiedzy.


Tekst: Angelika Ewertowska

Kształt w makijażu

Za idealny kształt twarzy uznawany jest owal, charakteryzujący się harmonią proporcji i delikatnością rysów, do którego dążymy podczas modelowania twarzy w makijażu. Wiedza na temat fizjonomii twarzy, a także umiejętność zastosowania techniki światła i cienia to podstawowa broń w walce o idealne proporcje – bez względu na to czy malujemy twarz okrągłą, kwadratową czy trójkątną nadrzędnym celem, który nam przyświeca jest stworzenie naturalnego efektu, podkreślającego w twarzy to co najpiękniejsze i kamuflującego te elementy, które chcemy ukryć. I choć tak naprawdę kształtów twarzy może być wiele, najważniejszym kryterium które należy wziąć pod uwagę jest kwestia budowy twarzy pod względem jej szerokości i długości:
Twarze szerokie (np. twarz kwadratowa lub okrągła) charakteryzują się tym, że są rozbudowane w poziomie (na szerokość), dlatego celem wizażysty będzie optyczne wyszczuplenie twarzy poprzez korektę światłocieniem w kierunku pionowym.
Twarze podłużne (np. twarz prostokątna, pociągła) są natomiast dość wąskie i tym samym bardziej rozbudowane w pionie – aby stworzyć harmonię należy optycznie poszerzyć twarz przy zastosowaniu światła i cienia w kierunku poziomym.

Konturowanie, czyli użycie światła i cienia

Fundamentalną zasadą, którą kierują się wizażyści podczas modelowania twarzy jest wiedza na temat rezultatu jaki uzyskamy za pomocą zastosowania gry światła i cienia – wszystko co chcemy uwypuklić i wysunąć na pierwszy plan rozjaśniamy, a to czemu chcemy optycznie nadać głębi i wycofać – przyciemniamy. Chodzi tutaj o to, aby stworzyć naturalny efekt wyrzeźbionej twarzy, z wyrazistymi rysami i idealnymi proporcjami.
Rozjaśniamy: skórę pod oczami, centralną część nosa, czoła oraz brody, kąciki ust, skrzydełka nosa oraz łuk brwiowy
Przyciemniamy: obszar pod kośćmi policzkowymi, skronie, żuchwę, nos (gdy chcemy go wyszczuplić), załamanie powieki oraz wszystkie kanciaste elementy twarzy, które chcemy złagodzić

RADA MUT: Istnieją triki stosowane przez wizażystów, które w mgnieniu oka potrafią nadać twarzy zupełnie inny wygląd – oto niektóre z nich:
- usta wydadzą się bardziej pełne i ponętne, kiedy na łuk kupidyna i środkową część ust nałożymy produkt rozświetlający – najlepiej z drobinkami odbijającymi światło, a obszar pod dolną wargą przyciemnimy; ważne, żeby usta były odpowiednio nawilżone i gładkie, (w przeciwnym razie drobinki zgromadza się w bruzdach i dodatkowo je uwidocznią);
- aby optycznie unieść łuk brwiowy, unikając jednocześnie zbyt wypukłego „opuchniętego” efektu, należy zaaplikować rozświetlacz cienką kreską tuż pod brwią, najlepiej przy użyciu małego, skośnego pędzelka do kresek;
- aby nadać spojrzeniu wyrazistości, w wewnętrznym kąciku oka nakładamy rozświetlacz, który ożywi spojrzenie i sprawi, że oczy będą wydawały się większe, natomiast w załamaniu powieki aplikujemy ciemny cień z domieszką szarości (imitujący naturalny cień), który nada spojrzeniu głębi i sprawi, że będzie ono bardziej tajemnicze; przy głęboko osadzonych oczach lepiej zrezygnować z ciemnego cienia i zamiast tego nałożyć na centralną część powieki jasny, perłowy produkt rozświetlający;
- nałożenie produktu rozświetlającego na centralną część policzka po aplikacji różu sprawi, że wyda się on bardziej pełniejszy


Techniki i narzędzia
Podstawową techniką stosowaną przy konturowaniu twarzy jest praca podkładami lub/ i korektorami w dwóch lub trzech odcieniach kolorystycznych: jasnym do rozjaśniania, ciemnym do przyciemniania i naturalnym, który będzie dopasowany do odcienia cery, spajając jednocześnie przejścia na granicy światła i cienia. Kosmetyki aplikowane są w zależności od preferencji wizażysty za pomocą gąbeczki, pędzla lub palców na poziomie jednej warstwy – efekt jaki uzyskujemy jest bardzo naturalny. W makijażu teatralnym lub drag queen, gdzie makijaż powinien być mocny i wyrazisty, często możemy spotkać się z techniką, w której mamy podwójną warstwę: do konturowania używa się skrajnie kontrastujących kolorów (np. bardzo jasny beż i ciemny brąz), które aplikuje się bezpośrednio na wcześniej przygotowaną skórę, rozcierając je by na koniec, na całą twarz nałożyć podkład w naturalnym odcieniu – uzyskany wówczas efekt jest dość zdefiniowany i dramatyczny. Jeszcze inną techniką jest zastosowanie produktów pudrowych – na nałożony wcześniej podkład w jednolitym kolorze nakładamy cienką warstwę pudru, aby móc łatwiej rozcierać puder przyciemniający i pudrowy rozświetlacz. Kosmetyki najlepiej nakładać stopniowo, cienkimi warstwami aby uzyskany efekt był jak najbardziej naturalny, a twarz pięknie rozświetlona i wykonturowana.

RADA MUT: Aby uzmysłowić sobie jak wielką moc ma zastosowanie światła i cienia w makijażu, wizażyści radzą żeby użyć skrajnie kontrastujących ze sobą kolorystycznie produktów i nałożyć je zgodnie z zasadami korekty światłocieniowej na twarz – jest to pomocne zwłaszcza dla osób uczących się tej techniki. Efekt jaki uzyskujemy jest oczywiście przesadzony, jednak granice między kolorami są bardzo widoczne co pozwala na ocenę własnych umiejętności konturowania i cieniowania.


Czego unikać

Czytaj więcej w numerze WIOSNA 2014 dostępnym w wersjimobilnej do kupienia w iTunes i Google Play:


www.play.google.com/store/apps/details?id=pl.makeuptrendy.android&hl=pl

www.itunes.apple.com/ro/app/make-up-trendy-profesjonalnie/id720891798?mt=8
Okładka MUT - Wiosna 2014

 


Goldpress ul.Pęcicka 20, 01-688 Warszawa

tworzenie stron warszawa, projektowanie serwisów internetowych