reklama

Niezbędnik wizażysty

Artykuł opublikowany w Make-Up Trendy nr.: ZIMA 4/2013
21.05.2015

Makijaż Idealny

Profesjonalny makijaż to połączenie sztuki i techniki, które tworzą synergię piękna, trwałości i perfekcji. Jego tworzenie to proces, w którym każda kolejna czynność wymaga dokładnego przemyślenia, a następnie wykonania – zaczynając od wykreowania ogólnej koncepcji, na dopracowanych detalach kończąc. Świadomość tych fundamentalnych zasad pozwoli na dobór odpowiednich kosmetyków, za pomocą których wykonany makijaż będzie trwały i zjawiskowy.

TEKST: ANGELIKA EWERTOWSKA

Profesjonalny wizażysta, oprócz pasji i talentu posiada również szeroką wiedzę z dziedziny, w której się specjalizuje. Wiedza ta, wynikająca zazwyczaj z bogatego doświadczenia, pozwala adeptom sztuki makijażu na nieustanne poznawanie nowych rzeczy, zdobywanie umiejętności i postrzeganie ludzkiego piękna w zupełnie innych kategoriach, dając za każdym razem możliwość kreowania innej, ciekawej formy sztuki. Na wykonanie profesjonalnego makijażu składa się cała masa ściśle ze sobą powiązanych czynników i elementów, które wizażyści z całego świata znają i stosują w praktyce, co czyni ich prace wyjątkowymi i niepowtarzalnymi. Chcąc zebrać najistotniejsze fakty dotyczące makijażu profesjonalnego stworzyliśmy dla Was ten artykuł, by choć w niewielkim stopniu pomóc zrozumieć sens profesji, która daje tak nieskończenie wiele możliwości, wyzwań i radości 
Czym charakteryzuje się makijaż profesjonalny?

PRZYGOTOWANIE
Właściwe przygotowanie skóry przed nałożeniem makijażu to podstawa, jeden z kluczowych elementów makijażu profesjonalnego, którego pominięcie lub zignorowanie może zrujnować nawet najbardziej starannie wykonaną pracę. Bez względu na rodzaj oraz stan skóry, należy ją zawsze starannie oczyścić oraz zapewnić odpowiedni poziom nawilżenia.
Przygotowanie to również przemyślenie koncepcji, wykonanie szkicu makijażu np. przy użyciu face chart’u oraz wzięcie pod uwagę takich czynników jak rodzaj cery czy typ urody.

TRWAŁOŚĆ
Makijaż profesjonalny musi być trwały, a więc odporny na ścieranie, pot, łzy, wysoką temperaturę oraz wilgoć. Dobór odpowiednich technik, narzędzi oraz kosmetyków ma tu ogromne znaczenie, ponieważ to czym wykonamy makijaż jest tak samo ważne jak to, w jaki sposób go wykonamy.

FIZJONOMIA TWARZY
Znajomość kształtów twarzy odgrywa niesamowicie ważną rolę w pracy wizażysty ponieważ budowanie trójwymiarowości w makijażu, tak aby uzyskany efekt był naturalny, a granice między światłem i cieniem idealnie zatarte, jest kluczową umiejętnością każdego profesjonalisty. Za ideał uważana jest twarz owalna.

ESTETYKA WYKONANIA
Na którą składają się czystość pracy oraz perfekcja. O ile nie każde wykończenie danego look’u musi być perfekcyjne, ponieważ często intencją artysty jest uzyskanie wręcz niedbałego efektu makijażu oczu czy ust, o tyle makijaż jako całość musi być perfekcyjny: dokładny, przemyślany, czysty i estetyczny. Styl pracy wizażysty, przygotowanie stanowiska pracy oraz porządek są również bardzo istotnymi czynnikami stanowiącymi o profesjonalnym podejściu.

PROFESJONALNA ROZMOWA
Ma na celu poznanie potrzeb oraz preferencji klienta, jego przyzwyczajeń i wyobrażeń, a także zdefiniowanie na jaką okoliczność makijaż ma być wykonany. Przeprowadzenie takiego wywiadu z klientem jest istotne, ponieważ pozwala na zdobycie informacji, które często wyznaczają przebieg pracy wizażysty, czyniąc ją sprawniejszą i pozwalając uniknąć przykrych niespodzianek. Należy pamiętać, że pod określeniem „klient” ukrywać się może zarówno osoba indywidualna, na której makijaż będzie wykonywany bezpośrednio, jak i fotograf, projektant czy każdy inny zleceniodawca/współtwórca, z którym będziemy mieli przyjemność współpracować.

Znaczenie profesjonalnych kosmetyków

Wybór kosmetyków profesjonalnych to temat rzeka, ponieważ tak jak w przypadku narzędzi do wykonywania makijażu duże znaczenie odgrywają tutaj osobiste preferencje wizażystów, ale również inne, istotne elementy jak na przykład oferowana paleta kolorystyczna, dostępne formuły, skład, technologia produkcji czy marka. Wiedząc jak ważne jest zastosowanie odpowiednich produktów, poniżej przedstawiamy wybrane kryteria, które są pomocne przy wyborze profesjonalnych kosmetyków:
- JAKOŚĆ
Świadczą o niej składniki użyte do produkcji kosmetyków, technologia oraz procesy kontroli produkcji. Kosmetyki wysokiej jakości to produkty, które nie tylko przyczynią się do stworzenia pięknego makijażu, ale w równie silnym stopniu zadbają o kondycję skóry, pielęgnując ją i odżywiając.

RADA MUT: Kosmetyki, których skład oparty jest na minerałach mają często zbawienne działanie dla skór, które borykają się z problemami (np. trądzikiem), ponieważ są w 100 % naturalne. Informacja, że dany produkt nie jest komodogenny oznacza, że nie zatyka on porów i nie sprzyja powstawaniu zaskórników.

Czytaj więcej w numerze ZIMA 2013,dostępnym w wersji mobilnej do kupienia w App Store i Google Play:

 

https://itunes.apple.com/pl/app/make-up-trendy-profesjonalnie/id720891798?mt=8

https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.makeuptrendy.android&hl=pl
Okładka wydania ZIMA 2014Goldpress ul.Pęcicka 20, 01-688 Warszawa

tworzenie stron warszawa, projektowanie serwisów internetowych