reklama

Niezbędnik wizażysty

Artykuł opublikowany w Make-Up Trendy nr.: JESIEń 3/2013
12.03.2015

Narzędzia wizażysty

Ta sekcja powstała z myślą o tych wszystkich, dla których wizaż to przede wszystkim PASJA. Przy tworzeniu sztuki jaką jest make-up ważne są nie tylko pomysły i inspiracje, ale również kreatywne myślenie i umiejętność szerszego spojrzenia na make-up, zwłaszcza w kwestii technik aplikacji, doboru odpowiednich narzędzi czy alternatywnych zastosowań kosmetyków.


Tekst: Angelika Ewertowska


Narzędzia wizażysty - Palce, gąbki, pędzle, airbrush…

Jednoznaczna odpowiedź na pytanie „czym najlepiej nakładać makijaż?” po prostu nie istnieje - technik aplikacji kosmetyków jest tyle, ile wizażystów. W zależności jednak od osobistych preferencji i potrzeb artyści makijażu decydują się na pracę przy użyciu poniższych narzędzi:

Gąbeczka do aplikacji podkładu

Na rynku dostępne są gąbeczki o różnych kształtach i wielkościach. Możemy wyróżnić gąbki silikonowe, lateksowe, jednorazowe oraz te przeznaczone do wielokrotnego użytku.
Zalety: Pomaga równomiernie rozprowadzić kosmetyk na powierzchni skóry (makijaż wykonujemy poprzez przyciskanie gąbeczki, aby podkład mógł się wtopić i nie pozostawiał smug, nie rozcieramy podkładu)
wady: Jej główną wadą jest nadmierne wchłanianie kosmetyku do wewnątrz, przez co tracimy więcej produktu (gąbki lateksowe są jednak mniej chłonne niż silikonowe).
Aby ograniczyć zużycie podkładu, gąbkę należy zwilżyć wodą, przez co zwiększy ona również swoją objętość i będzie bardziej plastyczna w pracy.

Pędzle

Można je podzielić na dwie główne grupy:
- pędzle z włosia naturalnego (są bardziej miękkie, wymagają jednak dokładniejszej pielęgnacji, mogą uczulać)
- pędzle z włosia syntetycznego (ich włosie jest bardziej sztywne, po myciu szybciej odzyskują swój kształt, są hipoalergiczne)
Aplikacja podkładu za pomocą pędzli jest szybka i łatwa – już niewielka ilość kosmetyku wystarcza, aby pokryć całą twarz, nie tworząc przy tym efektu maski i pozwalając uzyskać bardzo trwały i naturalny efekt. Obok tradycyjnego zaokrąglonego, płaskiego pędzla do podkładu do faworytów należy również pędzel typu kabuki ( o gęsto upakowanym włosiu) i tzw. „flat top” o podwójnych włoskach (krótsze, sztywne włosie daje oparcie dłuższym i bardziej delikatnym włoskom), który pozwala uzyskać nieskazitelne, satynowe wykończenie porównywalne z techniką natryskową.

Airbrush

Technika natryskowego nakładania makijażu – zyskuje coraz więcej zwolenników, ostatnio również w Polsce. Make-up nakładany jest za pomocą aeorografu, który rozprowadza podkład równomiernie na twarzy bez konieczności bezpośredniego kontaktu ze skórą (wysoka higiena pracy).
Zalety: makijaż jest niezwykle trwały i naturalny, w krótkim czasie pokrywamy całą twarz, nieoceniony w pracy przy bodypainting’u, higieniczna aplikacja
Wady: Wykonywanie makijażu tą techniką wymaga wprawy oraz zaopatrzenia się w specjalne produkty przeznaczone do aplikacji natryskowej, aerograf wymaga dokładnego czyszczenia po każdej zmianie kosmetyków, aby pigment wcześniej używanego produktu nie zaburzał kolorystyki kolejnego.

Palce

Wielu wizażystów uznaje tylko tą formę pracy z podkładem jako najbardziej profesjonalną – naturalne ciepło ciała sprawia, że podkład ogrzewa się i staje się bardziej plastyczny co ułatwia jego aplikację i pozwala wtopić się w skórę nie tworząc efektu maski. Minusem może być fakt, że większość osób uważa tą technikę za przestarzałą i mało higieniczną.
Świadomość jednak, że palce to narzędzie, które mamy zawsze przy sobie wydaje się być mocnym kontrargumentem ;)

Jak sprawdzić jakość pędzla przed zakupem

Na rynku występuje coraz więcej marek oferujących profesjonalne pędzle do makijażu. Występują one w różnych przedziałach cenowych, na które wpływ mają głównie renoma firmy, rodzaj włosia (naturalne lub syntetyczne), materiał z którego wykonana jest rączka oraz jakość produktu. Jak zatem sprawdzić, czy dany pędzel jest wart swojej ceny? Istnieje prosty sposób, który pozwoli dokonać nam słusznego wyboru - należy przyłożyć pędzel w pozycji pionowej do wierzchu dłoni i lekko go przyciskać. Jeżeli włosie ugnie się nieznacznie świadczy to o dobrej jakości produktu; jeżeli natomiast rozchodzi się na wszystkie strony oznacza to, że powinniśmy zrezygnować z jego zakupu – nie chcemy przecież aby podczas aplikacji kosmetyku kolor znalazł się w niepożądanym miejscu.

Rada Make-up trendy: Przy wyborze odpowiedniego pędzla kieruj się przede wszystkim wysoką jakością – nie ceną. Profesjonalne pędzle to narzędzia, które mają służyć Ci przez lata, warto w nie więc zainwestować.


Czytaj więcej w numerze JESIEŃ 2013, dostępnym w wersji mobilnej do kupienia w App Store i Google Play:Goldpress ul.Pęcicka 20, 01-688 Warszawa

tworzenie stron warszawa, projektowanie serwisów internetowych