reklama

TECHNIKI

Artykuł opublikowany w Make-Up Trendy nr.: WIOSNA 1/2012
26.10.2012

Makijaż ślubny


Jaki powinien być makijaż ślubny?

Mottem makijażu ślubnego powinno być hasło - jakość, nie ilość. Pierwszoplanową rolę powinna grać Panna Młoda a nie zbyt mocno zarysowane rysy jej twarzy. Dobrze zrobiony makijaż ślubny to taki, który wywołuje komentarze w stylu: „Ale olśniewająco wyglądasz”, a nie: „Ale masz pięknie pomalowane usta, oczy lub policzki”. To nie ma być krzyk, tylko klasa i elegancja. Makijaż ślubny zależy oczywiście przede wszystkim od Panny Młodej. To rysy jej twarzy, cera, wiek oraz charakter są punktem wyjścia do tworzenia makijażu. I tyle ile jest pań, tyle można zrobić różnych makijaży. Dobór kolorów i mieszanie barw ma nieskończenie wiele możliwości, tak jak z muzyką... Panny Młode chcą wyglądać przede wszystkim olśniewająco, świeżo i naturalnie. Chociaż w większości panie zdecydowanie wybierają mocny akcent na wycieniowanie oka to makijaż jako całość powinien być stonowany, elegancki i nie wyzywający. Należy pamiętać, że makijaż ślubny będzie nam towarzyszył przez wiele godzin, zarówno w ciągu dnia i wieczorem, dlatego ważne jest, by spełniał się idealnie w ostrym świetle dnia i przy sztucznym świetle lamp sali balowej. Częstym błędem jest aplikowanie makijażu ciężkiego, wieczorowego, Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące makijażu ślubnego udziela Dorota Kościukiewicz-Markowska ze Studia Pałac Kolorów: który niestety przy mocnym świetle słonecznym w dzień, i do tego z bliska, może wyglądać groteskowo.


Jak powinno się wykonywać makijaż ślubny?

Dla mnie najważniejszy jest jak najlepszy wygląd cery i uzyskuję ten efekt dzięki idealnie dopasowanym produktom. Najpierw aplikuję krem nawilżający lub rewitalizujący, bazę pod podkład (matującą, rewitalizującą lub rozświetlającą) i podkład, który bezwzględnie musi być idealnie dobrany nie tylko do koloru skóry ale i do rodzaju cery. Jest wiele szkół makijażu i każdy wizażysta w różny sposób aplikuje ten fundament do nakładania koloru. Ja polecam umiar. Według mnie najlepsze jest aplikowanie kosmetyków w taki sposób, by skóra oddychała, i aby była jeszcze widoczna jej tekstura, co daje efekt naturalności. Ważnym elementem jest też odpowiednie zmatowienie cery, najlepiej pudrem sypkim transparentnym, który nie zostawi na twarzy plam. Na tak przygotowaną cerę możemy zacząć nakładać kolor. Róż zawsze stosuję bardzo delikatny, tak by lekko podkreślał naturalny kolor policzków (są to kolory od lekkiego łososia, mandarynki, po delikatne odcienie różowego). Bronzer aplikuję również bardzo ostrożnie tak, by lekko wymodelować twarz, a nie by grał on pierwsze skrzypce. Niektóre panie uwielbiają pomarańczowy kolor skóry i to jeszcze zaaplikowany na całej twarzy, niestety zbyt duże przesadzanie z bronzerem powoduje efekt ciężkości i często dodaje lat. Jeśli chodzi o makijaż oka to z reguły panie, które stają na ślubnym kobiercu lubią makijaż mocny, podkreślający głębię spojrzenia. Polecam kolorystykę od przygaszonych zieleni złamanych złotem do wszystkich odcieni brązu przez czekoladę, ciepły piasek i cynamon po lekkie muśnięcia bladej róży czy łososia, które pięknie komponują się przy brązach właśnie. Dla bardziej odważnych proponuję mocną zieleń wycieniowaną kilkoma odcieniami od pistacji poprzez zieleń soczystej trawy aż po głęboki turkus. Czasami też aplikuję złamane szarości przechodzące w srebro z odrobiną błękitu czy róż w połączeniu z delikatnym fioletem i lila. Do mocno podkreślonych oczu najlepiej pasują delikatne usta. Polecam błyszczące szminki i błyszczki w kolorze bladego, satynowego różu po perłę z delikatnymi drobinkami złota. A na koniec to co dziewczyny uwielbiają - blask, czyli świetlisty puder z drobinkami perły, który aplikuję na dekolcie, ramionach, odkrytych plecach i rękach.


Dlaczego ważne jest, by zrobić makijaż próbny?

W dniu ślubu jest radość, niewiarygodne emocje i pośpiech i nigdy nie ma czasu na zastanawianie się i uzgadnianie szczegółów makijażu. Dlatego wszystkie szczegóły makijażu ślubnego są bardzo dokładnie ustalane na makijażu próbnym. I tu bardzo ważna jest komunikacja. Ustalamy z Panną Młodą wszystkie elementy makijażu, przede wszystkim dobór kolorystyki, zastosowanie kreski i wycieniowanie oka. Ważne jest, by Panna Młoda przygotowała się do spotkania z wizażystą, wiedząc jakiego mniej więcej efektu końcowego oczekuje, ponieważ dla jednej osoby mogę zaaplikować kilka różnych makijaży współgrających z danym typem urody. Sekretem jest to, by na makijażu próbnym wybrać ten jeden, jedyny, najwłaściwszy.


Jaki jest sekret, by makijaż trzymał się całą noc?

Sekretem są kosmetyki. Dlatego, by makijaż trzymał się jak najdłużej używam kosmetyków z najwyższej półki, które dają gwarancję najwyższej jakości (marki: Dior, Chanel, Shiseido, Yves Saint Laurent, Estee lauder, Guerlain, Mac). Z drugiej strony żaden wizażysta, jeśli nie jest to makijaż permanentny, nie może dawać gwarancji na stuprocentowe utrzymanie się makijażu przez całą noc, bo zależy to na przykład od „płaczliwości” Panny Młodej, na który nie mamy wpływu. Aby makijaż był utrzymywany jak najdłużej i by wyglądał świeżo używam wodoodpornych kredek, eyelinerów i tuszy do rzęs, a na koniec zraszam twarz specjalną mgiełką do twarzy, która makijaż utrwala.

Klaudia

Makijaż Klaudii, to klasyczny makijaż ślubny. Delikatny podkład zaaplikowałam w taki sposób, by widoczna była tekstura skóry, w tym delikatne piegi. Policzki lekko podkreśliłam bronzerem i różem w kolorze łososia, na samych kościach policzkowych użyłam rozświetlacza z maleńkimi drobinkami odbijającymi światło. Cała uwaga skupiona jest na oczach, które wycieniowane są ciepłymi kolorami od ciemnych brązów, przez cynamon, piasek, po złoto, bardzo delikatny łosoś i perłę. Kreska jest dość gruba, pomalowana czarną kredką, wycieniowana jest odrobiną czarnego cienia z pozostałymi kolorami, tak, by nie była ona zbyt widoczna. Usta pomalowałam w kolorze delikatnej perły. 


Fotografia i makijaż: Dorota Kościukiewicz-Markowska Studio Pałac Kolorów www.dorota.tv

Weronika

Makijaż ślubny Weroniki jest propozycją dla bardziej odważnych Panien Młodych, lubiących pewną niekonwencjonalność. Zdecydowanie na plan pierwszy wychodzą oczy pomalowane w kilku odcieniach zieleni, od pistacjowej, przez ostrą zieleń trawy w kilku tonacjach, aż do ciemnego turkusu i perły. Dopełnieniem jest zielona i turkusowa kreska. Są one niejako wtopione w cienie i przez to prawie niewidoczne. Usta pomalowałam w kolorze delikatnego, błyszczącego różu. Na policzkach zaaplikowałam róż w kolorze brzoskwini złamanej łososiem, który delikatnie stapia się z ciepłym bronzerem.


Fotografia i makijaż: Dorota Kościukiewicz-Markowska Studio Pałac Kolorów www.dorota.tv 

Ania

Makijaż ślubny Ani charakteryzuje się użyciem mocnej kreski. To ona gra tu pierwszoplanową rolę, chociaż zaczyna się w połowie powieki, jest ona gruba i wychodzi dość daleko poza obręb kącika zewnętrznego oka. Na dolnej powiece kreska jest cieńsza, pomalowana delikatnie i wtapiająca się w cienie, dając efekt kreski „między rzęsami”. Do makijażu użyłam cieni w kolorze cynamonu i piasku, złota, perły oraz lekkiego różu. Dopełnieniem makijażu oczu, aby nadać blasku spojrzenia użyłam złotej i perłowej kredki. Usta pomalowałam w kolorze delikatnego łososia.
Kasia (w trzech odsłonach)

To, czy oczekiwania wobec efektu końcowego makijażu ślubnego zostaną osiągnięte, zależy w dużej mierze od tego, czy Panna Młoda przygotuje się do wizyty z wizażystą przy okazji makijażu próbnego. Dlatego zachęcam Panny Młode do odrobiny wysiłku i poszukania odpowiedzi na pytanie „Jak ja siebie widzę na ślubnym kobiercu?” Żeby przedstawić, jak ważny jest element wzajemnej komunikacji wizażysty z Panną Młodą przedstawiam modelkę w trzech kompletnie różnych propozycjach makijażu ślubnego. W każdej z nich wygląda inaczej, w każdej jakiś inny element uwypukla daną cechę nie tylko urody ale i osobowości. Pierwszy jest delikatny, drugi zmysłowy, a trzeci elegancki. 1. W tym makijażu użyłam podobnych odcieni co w przypadku Ani, czyli cynamonów, piasku, złota, różu i perły. Jedyną różnicą jest to, że cienie te są cieniami kremowymi, które nie na każdej powiece trzymają się idealnie, ale za to dają zupełnie inny efekt błyszczenia powieki. Nie polecam ich dla Pań o tłustej czy świecącej cerze. Naturalności i lekkości nadaje brak ciemnej kreski oraz delikatnie pomalowane rzęsy. Dopełnieniem makijażu naturalnego są usta w kolorze delikatnego różu.2. Makijaż zmysłowy charakteryzuje się zmysłowymi, czerwonymi ustami. Oczywiście jest to makijaż dla odważnych i silnych kobiet, które poza tym są szczęśliwymi posiadaczkami wydatnych i idealnych ust. Przy takim kolorze wszelkie niedoskonałości ich kształtu byłyby podkreślone. Dopełnieniem ostrego makijażu ust są równie zdecydowanie pomalowane oczy w kolorze kilku odcieni fioletu i mocnej, grubej fioletowej kreski na całej długości oka. Dolna powieka jest jedynie muśnięta perłą a rzęsy są pomalowane delikatnie, tak, by całość była zharmonizowana i nie tworzyła groteski.3. Makijaż elegancki w elegancki sposób podkreśla oczy. Do ich pomalowania użyłam kilku odcieni butelkowej zieleni, przez stare złoto, jasne złoto i perłę. Są to identyczne kolory, jakie ma tęczówka oczu Kasi. Proszę zwrócić uwagę, jak różnie dobrane kolory, zmieniają kolor oka. Akurat w tym przypadku całość zmienia się i opalizuje na zielono, ale zupełnie inną zieleń przybrały oczy Kasi przy zaaplikowaniu naturalnych kolorów jak w makijażu 1. Dopełnieniem makijażu oczu jest czarna, gruba, odważna kreska na całej długości pomalowana eyelinerem. Na dolnej powiece użyłam zaś czarnej kredki w środku, na którą mogą sobie pozwolić Panie z dużymi oczami, bo zaaplikowanie czarnej kreski w środku oka, optycznie nam je zmniejsza. Po zewnętrznej stronie dolnej powieki namalowałam złotą kreskę, która zwęża się w kierunku kącika zewnętrznego a nadaje całości efektu blasku i elegancji. Brwi są jedynie zaczesane transparentnym żelem do brwi, by nie konkurować z mocnym makijażem oczu. Usta pomalowane są w kolorze jasnej, niezbyt błyszczącej perły.


Tekst, zdjęcia i makijaż: Dorota Kościukiewicz-Markowska Studio Pałac Kolorów www.dorota.tv

Asystent fotografa przy zdjęciach Kasi w trzech odsłonach: Nolik

Fryzury Weroniki i Klaudii: Agnieszka Szylar www.thesweetestcompany.carbonmade.comGoldpress ul.Pęcicka 20, 01-688 Warszawa

tworzenie stron warszawa, projektowanie serwisów internetowych