reklama

SZKOŁY I SZKOLENIA

Artykuł opublikowany w Make-Up Trendy nr.: JESIEń 2/2011
13.11.2012

Zawód wizażysta

W poprzednim numerze pisałam o studiach podyplomowych kształcących w zawodzie wizażystki/ty. W każdym kolejnym numerze będę się przesuwała w dół po edukacyjnej drabinie tego barwnego zawodu, przybliżając możliwości zdobywania wiedzy i co jakże cenne - umiejętności. Ponieważ na poziomie studiów magisterskich jeszcze żadna uczelnia nie kształci wizażystów, przeskoczę od razu do studiów licencjackich. Jeszcze rok czy dwa lata temu tylko nieliczne uczelnie proponowały kierunki związane ściśle z wizażem. Dziś mamy już większy wybór. Praktycznie w każdym zakamarku naszego kraju znajdziemy uczelnię, która ma w ofercie wizaż. Wizaż, czy to występujący samodzielnie, czy w towarzystwie na przykład stylizacji, dostępny jest jako specjalizacja dla kierunku Kosmetologia. Alternatywą dla tego kierunku jest Malarstwo. Studia licencjackie są studiami trzyletnimi bądź trzy i pół letnimi i przedmioty specjalizacyjne pojawiają się w programie na ostatnim roku. Tak więc wybierając tą formę kształcenia, zanim weźmiemy we władanie pędzle, cienie, pudry itp. musimy uzbroić się w cierpliwość i sumienie przedmiot po przedmiocie zgłębić meandry kosmetologii bądź sztuk plastycznych.
Przyjrzyjmy się zatem bliżej ofercie studiów licencjackich.

Kierunek Kosmetologia ze specjalnością Wizaż i Stylizacja mają w swojej ofercie: Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi, Wyższa Szkoła Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu, Gdyni i Szczecinie, Wyższa Szkoła Kosmetyki i Nauk o Zdrowiu w Łodzi, Wyższa Szkoła Stylu i Urody w Warszawie oraz Lubuska Wyższa Szkoła Zdrowia Publicznego w Zielonej Górze. Czego możemy się spodziewać wybierając tą specjalizację? Przede wszystkim wiedzy i umiejętności z pogranicza kosmetologii, sztuk pięknych i estetyki. Pomagających stworzyć indywidualny wizerunek klienta, dopasowany do aktualnej pozycji zawodowej, społecznej, stylu życia, typu urody, osobowości, niepowtarzalności i kompetencji.Każda z uczelni dysponuje autorskim programem nauczania opartym na trzech głównych fi larach, są to: makijaż, wiedza o kolorach oraz stylizacja. Studenci poznają terapeutyczne i zdobnicze znaczenie makijażu. Nabierają umiejętności upiększania i uatrakcyjniania twarzy - poprzez dobór i zastosowanie odpowiednich preparatów kosmetycznych, kolorystyki, korekty konturów twarzy i wymodelowania jej płaszczyzn oraz sylwetki - poprzez dobór i zastosowanie odpowiedniej kolorystyki, faktury i kroju. W większości przypadków studenci zdobywają również podstawową wiedzę w zakresie stylizacji włosów i doboru odpowiedniej fryzury. Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa w Katowicach proponuje specjalizację Wizaż i Kreacja Wizerunku, która nieznacznie różni się od specjalizacji wizaż i stylizacja. Program zbudowany jest w oparciu o psychologiczne aspekty wizerunku człowieka i jego tożsamości społecznej, studenci zdobywają również wiedzę w zakresie podstaw projektowania ubioru. Wybierając Wyższą Szkołę Humanistyczną im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Lesznie możemy zgłębić wiedzę z zakresu stylizacji, charakteryzacji i wizażu. Oprócz nauki wykonywania makijażu studenci nauczą się również jego projektowania, rysunku modowego oraz charakteryzacji, perukarstwa i stylizacji.

Odskocznią dla przedstawionych wcześniej specjalizacji dla kierunku Kosmetologia, są zupełnie nowatorskie studia w Wyższej Szkole Artystycznej na kierunku Malarstwo. Uczelnia proponuje dwie bardzo ciekawe specjalizacje: Malarstwo w technikach scenograficznych oraz Kostium i rekwizyt sceniczny obydwie ściśle powiązane z charakteryzacją. Program skierowany jest do osób zainteresowanych edukacją w zakresie charakteryzacji, kostiumu i scenografii. Cykl szkolenia przygotowuje studentów do zawodu charakteryzatora dla potrzeb kina, świata mody, telewizji, teatru i opery. W programie kształcenia znajdują się niezwykle interesujące przedmioty m.in.: malarstwo w technikach scenograficznych, charakteryzacja, malarstwo, rysunek, historia sztuki, historia filmu, język angielski, filozofia, media elektroniczne, działania sceniczne, psychofizjologia widzenia, prawo autorskie, podstawy fotografii, liternictwo, reżyseria barwy i przestrzeni, rzeźba, typografi a, kostiumografia i scenografia.


Wybór może jeszcze nie jest ogromny, ale z roku na rok przybywa specjalizacji bliskich wizażowi czy charakteryzacji świadczyć o tym może chociażby fakt, że niekoniecznie musimy decydować się na opartą na chemii i surowcach Kosmetologię. Osoby którym bliższa jest szeroko rozumiana sztuka mogą wybrać Malarstwo i rozwijać się artystycznie. To na który z kierunków się zdecydujemy powinien zależeć od posiadanych przez każdego z nas zdolności i pomysłu na siebie w przyszłości.


Renata A. GodlewskaGoldpress ul.Pęcicka 20, 01-688 Warszawa

tworzenie stron warszawa, projektowanie serwisów internetowych