reklama

SZKOŁY I SZKOLENIA

Artykuł opublikowany w Make-Up Trendy nr.: WIOSNA 1/2012
29.10.2012

Salvador Dali w szkole Make Up StarGeniusz, fenomen w dziejach sztuk plastycznych XX wieku. Człowiek pełen sprzeczności. Balansował na cienkiej granicy oddzielającej go od szaleństwa. Był przekonany o swoim geniuszu a nawet o swojej boskości. Artysta zwykł mówić o sobie - "surrealizm to ja"  i przypatrując się jego życiu trudno się z tym nie zgodzić. Jedni mówią, że był nieprzeciętnym, genialnym malarzem, objawieniem w sztuce XX wieku. Inni, powiadają, że człowiekiem niepoczytalnym. Jednak przez ponad pół wieku zadziwiał, tworząc niepowtarzalne dzieła.


MT: Dlaczego Salvador Dali i surrealizm stał się inspiracją prac dyplomowych słuchaczek Państwa szkoły?

Beata Dróżdż (dyrektor szkoły): - Jest artystą który od dawna mnie fascynował i zadziwiał. Pomyślałam, że byłby to fantastyczny temat prac dyplomowych. W styczniu 2011 wraz z gronem pedagogicznym podjęliśmy decyzję, że to właśnie twórczość Salvadora Dali będzie inspiracją prac dyplomowych.


MT: Czy temat został przyjęty z entuzjazmem?

Beata Dróżdż: Przyznam, że wśród uczennic zapanowało wielkie przerażenie i strach… Ale wiedziałam, że pomysł jest doskonały. Zarówno nauczyciele jak i uczennice poznały tego artystę i jego dzieła na wskroś. Inspiracją prac dyplomowych stało się 14 obrazów Salvadora Dali. Każda z uczennic interpretowała obraz we właściwy dla siebie, bardzo indywidualny sposób. Założeniem prac dyplomowych było wykorzystanie wszystkich technik i umiejętności zdobytych podczas roku szkolnego.MT: W jaki sposób dziewczęta rozpoczęły pracę nad przygotowaniem kostiumu, charakteryzacji i stylizacji fryzur?

Beata Dróżdż: Wszystko zaczęło się od zgłębiania wiedzy na temat surrealizmu i samego Salvadora Dali. Następnie przygotowanie projektów, próby, konsultacje, przemyślenia, analizy. Nie było łatwo, ale myślę że efekty są fantastyczne.


MT: A kto wykonał stylizacje i fryzury na pokaz?

Beata Dróżdż: Wszystko to, co Państwo widzieliście na pokazie w całości zostało wykonane przez uczennice. Nie było żadnych ograniczeń jeśli chodzi o techniki makijażu czy charakteryzacje, można sobie było pozwolić na odrobinę szaleństwa aby jak najpełniej przekazać duch surrealizmu. Fryzury i kostiumy zostały w pełni przygotowane przez uczennice. Żaden kostium nie mógł być wypożyczony lub kupiony.MT: Czy uczycie Państwo projektowania kostiumu? Przyznam szczerze, że niektóre z nich były niesamowite?

Beata Dróżdż: Do tej pory w szkole nie mieliśmy kierunku projektowania ubioru. Jednak od tego roku szkolnego wprowadzamy jedyny w Polsce, unikatowy i autorski program nauczania kostiumografii teatralno – filmowej. Jestem przekonana o potrzebie stworzenia tego typu kierunku.MT: Czy można kostiumografię połączyć z charakteryzacją?

Beata Dróżdż: Oczywiście. Nawet trzeba! Nie istnieje charakteryzacja bez kostiumu. I odwrotnie. Są to dwa nieodłączne i wzajemnie przenikające się kierunki. Kostium nie jest jedynie pięknym ubiorem. To także interpretacja dzieła literackiego, muzycznego czy metafora reklamowanego produktu. Nasz nowy kierunek jest unikalny na rynku, ponieważ przygotowuje do artystycznego dialogu z reżyserem czy scenografem - współtworząc spójną wizję . Kształci świadomego projektanta kostiumu teatralnego, filmowego i reklamowego, który uwzględnia charakteryzację, rekwizyt i tło jako dopełnienie kostiumu. Ze względu na niekonwencjonalny, unikalny program kształcenia, nasza szkoła uruchamia także młodych twórców w kierunku świadomego projektowania mody.MT: Jak widać Szkoła Wizażu i Charakteryzacji Make Up Star wciąż się rozwija. A przecież jesteście stosunkowo młodą placówką? 

Beata Dróżdż: Tak, rzeczywiście. Istniejemy od 2006 roku i cały czas prężnie się rozwijamy. Praca w Szkole jest moją wielką pasją i stała się drugim domem. Poświęcam jej każdą wolną chwilę. Wspólnie z kadrą nauczycielską wkładamy w nią sporo pracy i energii, efekty widać gołym okiem. Praca w szkole daje ciągle nowe możliwości i stawia przed nami nowe wyzwania. Chcemy jak najlepiej przygotować absolwentów do pracy zawodowej i być z nich dumni. 


MT: Gdzie można ubiegać się o pracę kończąc Szkołę Wizażu i Charakteryzacji Make Up Star?

Beata Dróżdż: Kształcimy w zawodach wizażysta, charakteryzator, kostiumograf , wobec tego o pracę można się starać w teatrach, stacjach TV, agencjach modelek, reklamie. Jest duże zapotrzebowanie na dobrze wyszkolonych charakteryzatorów i wizażystów a możliwości jakie dziś daje rynek pracy też są ogromne.MT: Jakie cechy charakteru powinna spełniać dobra wizażystka, charakteryzator czy kostiumograf?

Beata Dróżdż: Tak naprawdę to zbiór wielu cech osobowościowych, które ułatwią i pomogą w pracy i w życiu: pracowitość, talent, pokora, optymizm, życzliwość, dążenie do celu, kreatywność, dyskrecja… mogłabym wymieniać dalej.


MT: Czym wyróżnia się szkoła na tle innych tego typu miejsc? Jakie są jej mocne strony?

Beata Dróżdż: Przede wszystkim tym, że 85% nauki to zajęcia praktyczne, pracujemy na najlepszych jakościowo kosmetykach. Nasi wykładowcy to osoby o ugruntowanej pozycji zawodowej w mediach, reklamie, filmie, teatrze, świecie pokazów mody i ważnych wydarzeń kulturalnych. Założeniem rocznego kształcenia w Szkole MAKE UP STAR jest wykreowanie różnorodnych umiejętności wśród słuchaczy, tak aby odnaleźli się na rynku pracy. Liczne praktyki pozwalają studentkom realnie ocenić nabyte umiejętności w MAKE UP STAR.MT: Cóż, pozostaje mi życzyć Państwu dalszych sukcesów i nowych, ciekawych pomysłów na kolejne pokazy i prace dyplomowe Państwa studentek.

Goldpress ul.Pęcicka 20, 01-688 Warszawa

tworzenie stron warszawa, projektowanie serwisów internetowych